Alimenty na dzieci
ustanowione przez samego siebie
Z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno wynika, że rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.
Zobowiązanie to dotyczy rodziców biologicznych, ale i rodziców, którzy adoptowali (przysposobili) dziecko.
Z reguły alimenty kojarzą się z sytuacją, że ustanawiane są prawomocnym wyrokiem Sądu na wniosek przez przedstawiciela ustawowego dziecka. Najczęściej jest to jeden z rodziców dziecka, który występuje do Sądu z pozwem przeciwko zobowiązanemu, czyli przeciwko drugiemu rodzicowi. Nie jest to jednak regułą, bowiem alimenty mogą być ustanowione przez samego siebie. Czyli mówiąc kolokwialnie, w sytuacji, gdy nie istnieje prawny obowiązek alimentacyjny istnieje możliwość ustanowienia alimentów, ich wielkości i sposobu zapłaty przez zainteresowanego, który zobowiąże się do ich płatności.
Opowiadanie z wokandy
Do naszej kancelarii zgłosił się Pan Paweł, który przyszedł po poradę prawną, a w konsekwencji został z nami na dłużej. Zastanawiał się, czy istnieje możliwość, żeby zobowiązać samego siebie do płacenia alimentów na swoje dzieci. Na obecną chwilę nie był związany żadnym prawomocnym wyrokiem Sądu. Mimo to chciał doprowadzić do sytuacji, w której będzie miał ustanowione alimenty w wysokości 500,00 zł miesięcznie.
Jest to sytuacja nadzwyczaj rzadka, bowiem w naszej praktyce zawodowej spotykamy się raczej z sytuacją, gdy rodzic nie chce płacić alimentów lub chce ich zmniejszenia. Natomiast w naszej opinii Pan Paweł zachował się odpowiedzialnie i rozważnie. Tym krokiem zabezpieczył swój interes prawny.
Alimenty na dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymywać są obowiązkiem rodziców. Tak, czy inaczej nasz Klient byłby zobowiązany do ich płacenia.
Dzięki temu, że Pan Paweł zgłosił się do nas ustanowiliśmy alimenty w kwocie, którą realnie może wygospodarować ze swojego budżetu, a nie w kwocie, którą narzuciłby pełnomocnik strony przeciwnej. Nasz Klient w chwili obecnej spełnia ciążący na nim obowiązek alimentacyjny dobrowolnie płacąc na rachunek bankowy matki małoletniego kwotę 500,00 zł miesięcznie. Jako kochający ojciec, zdaje sobie sprawę z faktu, iż mimo największych chęci nie jest w stanie w obecnej sytuacji wygospodarować większej kwoty. Dlatego wyraża chęć spełnienia części obowiązku alimentacyjnego własnymi działaniami, które polegają na wychowaniu.
Podstawa prawna
Pozew wnosi się na podstawie artykułu 189 kodeksu postępowania cywilnego o ustalenie istniejącego stosunku prawnego oraz określenie jego wielkości w stosunku do małoletniego.
Na tej podstawie istnieje wiele orzeczeń Sądowych, które przemawiają na korzyść, w tym wypadku naszego Klienta, ale również i dla osób, które chciałyby jak Pan Paweł zabezpieczyć swój interes prawny.
Na podstawie orzecznictwa, przykładowo wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie o sygn. akt I ACa 522/18:
„Praktycznie rzecz biorąc, interes prawny występuje wtedy, gdy sam skutek, jaki wywoła uprawomocnienie się wyroku ustalającego, zapewni powodowi ochronę jego prawnie chronionych interesów, czyli definitywnie zakończy spór istniejący lub prewencyjnie zapobiegnie powstaniu takiego sporu w przyszłości, a jednocześnie interes ten nie podlega ochronie w drodze innego środka.”