Biura podróży w natarciu
Kolejne protesty biur podróży i co dalej?
Kolejne protesty przedsiębiorców z branży turystycznej przybierają na sile, jak przykładowo ostatni przejazd autokarów przez największe miasta w Polsce. Jest to rozpaczliwy krzyk o ratunek. Krzyk, który został zagłuszony kolejnymi bezsensownymi, nic nie wnoszącymi dla przedsiębiorców pomysłami pomocy.
Jesteśmy w kontakcie z licznymi biurami podróży na terenie województwa Śląskiego, mimo wielu różnic mają wspólny mianownik, a mianowicie wizja bankructwa. Szczególnie odnosi się to do mniejszych biur podróży, często rodzinnych, prowadzonych od lat. W okresie lockdownu ich biznes został zagrożony, nie tylko z winy ogólnoświatowej pandemii, ale przede wszystkim z winy działań rządu.
Nasilenie ruchu gospodarczego, w związku ze złagodzonymi ograniczeniami na pewno w jakiś sposób pomaga utrzymać się na powierzchni. Natomiast jest to i tak kropla w morzu potrzeb.
Nasilone protesty, manifestacje i zły nastrój, a przede wszystkim zbliżające się wybory zmuszają rząd do reakcji, który debatuje nad kolejnym pomysłem rozszerzenia bonu turystycznego, tym razem dla emerytów. Czy jest to realna pomoc, której oczekują biura podróży? Odpowiedź mimo, iż jest oczywiście negatywna dla każdego, kto miał styczność z prowadzeniem biznesu, o tyle dla rządzących już niekoniecznie. Można odnieść wrażenie, że jest to raczej pomoc dla rządu przy okazji zbliżających się wyborów. W sytuacji, gdy liczy się każda chwila, rząd gra na zwłokę, mając nadzieję, że sytuacja po raz kolejny sama się wygasi, a ludzie i tak nie będą o tym pamiętać. Nie można do tego dopuścić! Każda obywatel posiada obowiązki, ale przede wszystkim prawa, o które należy walczyć. Tylko, że o te prawa należy się upominać. Dlatego najważniejszym jest, aby podjąć stanowcze, szybkie kroki, które pomogą wyjść na prostą.
Jak prawidłowo wyliczyć kwotę odszkodowania?
Każdego przedsiębiorcę z województwa Śląskiego, w rozmowie zachęcamy do przystąpienia do pozwu zbiorowego. Jest to instytucja, która umożliwi uzyskanie należnego odszkodowania.
Odszkodowanie wylicza się na podstawie trzech czynników:
- Szkoda rzeczywista, czyli wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stale ponoszone przez przedsiębiorcę;
- Utracone korzyści, czyli marża, którą przedsiębiorcy mogliby uzyskać, gdyby nie obowiązujące zakazy i ograniczenia. Marże, które przedsiębiorcy mogliby uzyskać, wyliczono na podstawie danych z 2019 r.
- Konsekwentny, procentowy wzrost gospodarczy, do utraconych korzyści należy doliczyć hipotetyczny wzrost na przestrzeni lat. Kwotę hipotetycznego wzrostu należy podać procentowo, a więc jeżeli Państwo oprócz utraconych korzyści mogli uzyskać 20% więcej zarobków niż w roku ubiegłym, co wynika z zestawienia, to należy doliczyć taką kwotę w pozwie.
Dlaczego pozywamy Skarb Państwa ?
Podstawami wniesienia pozwu są zaniechanie legislacyjne oraz nietrafione akty prawne.
Jeżeli chodzi o zaniechania legislacyjne, to rząd zobowiązany był do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wszystkie przesłanki do takiego działania zostały spełnione. Natomiast sprytnym krokiem i unikiem ze strony rządu było ogłoszenie stanu epidemii. Umożliwiło to przerzucenie odpowiedzialności na przedsiębiorców. Gdyby rząd wprowadził stan klęski żywiołowej, to byłby zobowiązany do wypłaty odszkodowań wszystkim tym, którzy zostali dotknięci wprowadzonymi ograniczeniami i zakazami, czyli m.in. biurom podróży.
Nietrafione akty prawne, czyli rozporządzenia Rady Ministrów wprowadzające nakazy i zakazy, eliminujące przy tym wolność działalności gospodarczej. Trybunał Konstytucyjny w swoim orzecznictwie niejednokrotnie podkreślał, że ograniczenia praw i wolności powinny być wprowadzone w drodze ustawy.
Ponad to co istotne, wolność gospodarcza w Polsce została całkowicie zakazana.
Pytanie, które przede wszystkim kierują przedsiębiorcy, w tym miejscu, odnosi się szans na wygraną.
Chcemy Was uświadomić, że szanse te zależą przede wszystkim od Was. Im więcej Was będzie i im głośniejsza będzie ta sprawa, tym większa możliwość uzyskania odszkodowania. Niewątpliwie należy wskazać, iż jest to sprawa czysto precedensowa, w której wszystkie przesłanki do wygrania zostały spełnione. Od Was, Moi Drodzy przedsiębiorcy, zależy cała reszta.
W obecnej chwili jesteśmy już na ukończeniu pozwu zbiorowego, mimo to istnieje w dalszym ciągu istnieje możliwość przystąpienia do tego pozwu, ponieważ my, jak i nasi Klienci, zdajemy sobie sprawę z tego, że więcej znaczy lepiej.
Wszystkim tym, którzy nam zaufali chcielibyśmy serdecznie podziękować!
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu oraz śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie publikowane są na bieżąco informacje związane z pozwem.
Link do facebooka: https://www.facebook.com/Kancelaria-Adwokacka-Adwokat-Janusz-Paj%C4%85k-232991040708761/