Podstawowe informacje dotyczące złożenia pozwu zbiorowego przeciwko
Skarbowi Państwa
W czasie pandemii zostały spełnione wszystkie warunki do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Rząd zastosował sprytną technikę wprowadzając stan epidemiologiczny w całym kraju. Taka konstrukcja prawna doprowadziła do tego, że straty przedsiębiorców związane z wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego nie zostały pokryte. Wprowadzone „tarcze antykryzysowe” były w znaczącym stopniu niewystarczające. Zatem jedyną możliwością uzyskania należnego odszkodowania jest pozew wobec Skarbu Państwa. W dniu dzisiejszym nadal mamy niezależne i niezawisłe Sądownictwo, dlatego ze złożeniem pozwu nie należy zwlekać. Trzeba podjąć pewne i szybkie kroki, aby być na bieżąco.
Kwoty które należy przygotować do wezwania oraz do pozwu:
Przy obliczaniu kwoty wezwania każdy z podmiotów dokonał indywidualnego wyliczenia swojej szkody rzeczywistej i utraconych korzyści. Szkoda rzeczywista to wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stale ponoszone przez przedsiębiorcę. Natomiast utracone korzyści to marża, którą przedsiębiorcy mogliby uzyskać, gdyby nie obowiązujące zakazy i ograniczenia. Marże, które przedsiębiorcy mogliby uzyskać, wyliczono na podstawie danych z 2019.
Trzeba założyć, że w 2020 r. przed wybuchem pandemii był stały, konsekwentny wzrost gospodarki, wzrosły pensje minimalne, a więc i branża turystyczna rosła w sposób wykładniczy na przestrzeni lat, więc do utraconych korzyści należy doliczyć hipotetyczny wzrost na przestrzeni lat. A więc jeżeli mają Państwo wzrost na przestrzeni lat, to i w pozwie należy to uwzględnić! Kwotę hipotetycznego wzrostu należy podać procentowo, a więc jeżeli Państwo oprócz utraconych korzyści mogli uzyskać 20% więcej zarobków niż w roku ubiegłym, co wynika z zestawienia, to należy doliczyć taką kwotę w pozwie.
Zapraszam do kontaktu im więcej zainteresowanych tym lepsza siła przebicia