Jesteśmy na etapie tworzenia nowej linii orzeczniczej, która może przynieść niesamowite korzyści wszystkim przyszłym i obecnym emerytom. Oddalenie w czasie przyznania świadczenia z ZUS (renta, emerytura), poprzez odwołanie się od decyzji może nie mieć wpływu na przyznane świadczenie.
Historia sprawy która może zrewolucjonizować świadczenia emerytalne otrzymywane z ZUS.
Powód K.K. odwołał się od decyzji ZUS z dnia 21 grudnia 2012 roku w zakresie przyznania świadczenia emerytalnego. Odwołanie zostało złożone w terminie i rozpatrzone na posiedzeniu sądowym. Sąd Okręgowy w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku sygn. w dnia 5 czerwca 2014 roku wydał wyrok zasądzając ubezpieczonemu prawo do emerytury od dnia złożenia wniosku.
Powód nie wnosił o odpis wyroku i nie składał apelacji. Od powyższego wyroku apelację złożył ZUS. Sąd II instancji, Sąd Apelacyjny w Katowicach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 marca 2016 roku oddalił apelację.
Apelacja była bezzasadna, przedstawiała tylko polemikę z argumentami Sądu I instancji, brak zawartych nowych argumentów, co Sąd II instancji podkreślił w ustnym uzasadnieniu.
Kwota wyliczonego zadośćuczynienia przez powoda została oparta na wysokości świadczenia emerytalnego które powód powinien otrzymywać od daty prawomocność wyroku Sądu I instancji, a wysokości świadczenia które otrzymuje w dniu dzisiejszym
Powód dokonał następujących obliczeń: ilość miesięcy pomnożona przez wysokość otrzymywanego świadczenia emerytalnego:
za rok 2014 – 6 miesięcy x 5.227,29 zł
za rok 2015 – 12 miesięcy x 5.227,29 zł
za rok 2016 – 4 miesiące x 5.227,38 zł
razem = 115.000,38 zł
Następnie Sąd Okręgowy w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku w dniu 12 kwietnia 2017r., sygn. akt II C 424/16 oddalił powództwo w całości bez przeprowadzenia postępowania, bez uwzględnienia wniosków dowodowych oraz bez informacyjnego wysłuchania strony.
Apelacja od wyroku.
Pełnomocnik powoda od powyższego wyroku złożył apelację. Sąd Apelacyjny w Katowicach w dniu 11 września 2018 roku sygn akt. V ACa 560/17, rozpatrzył pozytywnie apelację uznając, iż Sąd Okręgowy musi przeprowadzić postępowanie w sprawie, przeprowadzić zawnioskowane dowody. Dać możliwość powodowi wykazania swojego roszczenia!
Zatem, każdy komu przyznano świadczenie z ZUS lub podwyższono, a następnie ZUS złożył od wyroku zasądzającego apelację może wnieść pozew o zapłatę jeśli Sąd odwoławczy oddalił apelację ZUS. Mnożymy ilość miesięcy pomiędzy wyrokiem Sądu I Instancji a wyrokiem Sądu II instancji razy kwotę otrzymywanego świadczenia, otrzymujemy kwotę należności którą należy dochodzić od Skarbu Państwa.
Obydwa wyroki nie są jeszcze dostępne w bazie orzecznictwa. Sprawa wraca do Sądu I Instancji celem ponownego rozpatrzenia.
Podsumowanie.
Zapraszam, miałem przyjemność uczestniczyć w tym postępowaniu, jestem autorem pozwu dzięki któremu możemy utworzyć nową linię orzeczniczą i pomóc milionom osób które nie otrzymały świadczenia na czas.
Adwokat Janusz Pająk